Ta strona używa plików cookie, które pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. OK Dowiedz się więcej
Serwis przeznaczony dla osób pełnoletnich.
Czy jesteś pełnoletni?
Otwieramy za: 12:37:47

                                                                                    NIEDZIELA   -   OTWARTE                                                      Realizujemy nietypowe zamówienia

Jak pić piwo, żeby nie mieć kaca?

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich miłośników złocistego trunku! Okazuje się, że istnieje bardzo prosty sposób na uniknięcie efektu dnia poprzedniego. Jak obronić się przed kacem? Sprawdzili to naukowcy z Uniwersytety w Bristolu.

U przeciętnego wielbiciela procentów kac pojawia się zwykle po wypiciu 1,5 g czystego etanolu na 1 kg masy ciała w czasie od 4 do 6 godzin. Dwie szklanki to dostarczenie organizmowi około 20 g alkoholu, więc dorosły mężczyzna o wadze 70 kg może spokojnie w tym czasie spożyć 10 półlitrowych kufli piwa. Przed wyjściem z kumplami po prostu wylicz swoją orientacyjną górną granicę.

Kiedy już znasz możliwości swojego organizmu, pora wybrać szklankę, z której będziesz pił. Angielscy badacze dowiedli, że picie złocistego trunku z prostego kufla może uchronić nas przed ubocznymi efektami spożycia alkoholu. Raport z przeprowadzonych badań wskazuje, że człowiekowi trudniej ocenić jest ilość wypitego napoju ze szklanki z wybrzuszeniem w górnej części.

 

Po losowym przydzieleniu do grup podawano testerom szklanki z napojami. Każda sesja tego eksperymentu trwała maksymalnie 20 minut. W tym czasie każdy z badanych miał wypić zawartość szklanki i orientacyjnie określić, ile płynu spożył. Dla ustalenia jak najmniejszego marginesu błędu, kilka wyników najbardziej odstających od średniej zostało odrzuconych.

Jedna z grup badanych dostała do picia piwo. Pijący oglądali film dokumentalny, co miało symulować sytuację, w której uwaga osoby pijącej jest rozproszona. Okazało się, że czas picia jest spowolniony prawie o 60%, gdy "browar" podawany jest w prostych szklankach. Picie z zaokrąglonego szkła nie pozwalało prawidłowo oszacować ilości wypitego już piwa.

W drugiej części testu kobietom i mężczyznom z grupy wiekowej od 18 do 40 lat pokazywano zdjęcia szklanek. Mieli oni określić, które naczynia zawierają więcej płynu. W większości przypadków odpowiedzi badanych rozmijały się z prawdą. Błędne wskazania powtarzały się częściej, gdy szklanki zawierały więcej cieczy w górnej części.

Oczywiście jest wiele innych czynników, które wpływają na to, w jaki sposób spożywamy alkohol. Jenak spostrzeżenia naukowców z pewnością pozwolą nam lepiej ocenić sytuację, dzięki czemu będzie nam łatwiej uniknąć sytuacji, w których nieświadomie wypijemy za dużo.

DM

Źródło: http://facet.wp.pl/kat,70996,wid,15770312,wiadomosc.html?ticaid=110d82