Ta strona używa plików cookie, które pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. OK Dowiedz się więcej
Serwis przeznaczony dla osób pełnoletnich.
Czy jesteś pełnoletni?
Otwieramy za: 11:36:34

 

                                                                              NIEDZIELA   -   OTWARTE    

Akcyza na piwo o 160 proc. w górę [info z www.wyborcza.pl]

Nie lubimy Francuzów !!

"Francuzi chronią wino? Akcyza na piwo o 160 proc. w górę. Belgowie są wściekli

 

Belgijscy browarnicy przygotowują skargę do Komisji Europejskiej, oburzeni na francuski rząd, który podniósł w tym roku podatek akcyzowy na piwo nawet o 160 proc., ale nie zmienił stawek podatkowych na wino. To dyskryminacja piwa - uważają Belgowie.
Wprowadzony na początku 2013 r. we Francji wyższy podatek dotyczy wszystkich piw, które sprzedawane są na terenie tego kraju - zarówno tych produkowanych nad Sekwaną, jak i importowanych z zagranicy.

- Francuski rynek piwa jest w kontrolowany przez holenderskie, duńskie oraz belgijskie browary i to w nie uderzył ten podatek. To problem swobody przedsiębiorczości gwarantowanej przez unijne prawo, dlatego wspólnie z inną organizacją zrzeszającą browarników, Brewers of Europe, złożymy skargę do Komisji Europejskiej - powiedział dyrektor Belgian Brewers Sven Gatz.

Francuski rząd chroni wino?

Zauważył on, że francuski rząd podwyższył tylko stawkę podatku na piwo, a nie na wino. - Francja chce uzyskać 480 milionów euro dodatkowych przychodów i wykorzystać te środki w profilaktyce zdrowotnej. To oficjalne wyjaśnienie. Ale dlaczego jednocześnie rząd francuski chroni wino? Po wprowadzeniu nowego podatku szklanka pilsa jest opodatkowana 10 razy wyżej niż kieliszek wina, a w przypadku piw klasztornych - nawet 16 razy wyżej - dodał Gatz.

Belgia, która słynie z warzenia piw należących do najlepszych w Europie, rocznie produkuje ich 20 mln hektolitrów, z czego eksportuje 11 mln hektolitrów, w tym 3,5 mln hektolitrów właśnie do Francji.

Cierpi gospodarka

Francuski podatek już uderzył w tę gałąź gospodarki. - Produkcja piwa we Francji w pierwszym kwartale tego roku spadła o 30 proc. w porównaniu do pierwszego kwartału 2012 roku. W pubach, kawiarniach i restauracjach cena piwa wzrosła średnio o 7 proc., a spożycie spadło o 15 proc. w porównaniu do tego samego okresu w ubiegłym roku. W sklepach cena puszki lub butelki wzrosła średnio o 14 proc., a sprzedaż spadła o 3,5-4 proc. - mówił Simon Spillane z The Brewers of Europe.

Spillane wskazał, że choć belgijskie piwa stanowią 10 proc. konsumpcji tego trunku we Francji, to problem dotyczy także producentów niemieckich (8 proc.), niderlandzkich (6 proc.) i innych. Szacuje się, że Francuzi wypijają rocznie średnio 30 litrów piwa na głowę.

Sposób na łatanie budżetu

Jak tłumaczył, podatek na piwo jest częścią szerszego projektu, w którym francuski rząd szuka pieniędzy na walkę z deficytem budżetowym. - Prawda jest taka, że spośród napoi alkoholowych tylko piwo objęte zostało wyższym podatkiem, wino już nie. Tak więc bez względu na cel tych działań piwo w porównaniu do wina jest dyskryminowane. Podczas debaty we francuskim senacie podatek uzasadniono tym, że zagraniczne firmy będą pomagać francuskiemu rządowi w łataniu dziury budżetowej - wskazał Spillane.

Projekt wprowadzenia podatku był przedmiotem debaty we francuskim senacie i zgromadzeniu narodowym w ostatnim kwartale 2012 r. Browarnicy ostrzegali francuskich decydentów, obywateli i media, że podatek będzie miał szkodliwe skutki dla piwowarów, ale także dla konsumentów, bo doprowadzi do wzrostu cen, w szczególności w kawiarniach, pubach i restauracjach.

Ile wynosi nowy podatek?

Skargę wspólnie z belgijskimi piwowarami złoży również The Brewers of Europe. - Pracujemy nad szczegółami, konfrontujemy to z przepisami traktatu lizbońskiego, by stworzyć jak najlepszy dokument - mówił Spillane.

Zgodnie z nowym francuskim ustawodawstwem od 1 stycznia podatek dla browarów produkujących powyżej 200 tys. hektolitrów piwa wzrósł o 160 proc., dla browarów produkujących od 50 do 200 tys. hektolitrów trunku - o 75 proc., od 10 do 50 tys. hektolitrów - o 120 proc., a poniżej 10 tys. hektolitrów - o 160 proc.Read more: http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,14251181,Francuzi_chronia_wino__Akcyza_na_piwo_160___w_gore_.html?biznes=krakow#BoxBizTxt#ixzz2YcpDxQ5J  "