Ta strona używa plików cookie, które pomagają nam udostępniać nasze usługi. Korzystając z tych usług, zgadzasz się na użycie plików cookie. OK Dowiedz się więcej
Serwis przeznaczony dla osób pełnoletnich.
Czy jesteś pełnoletni?
Skład piwa / Ciekawostki
Zamykamy za: 09:58:21

 

                                                                              NIEDZIELA   -   OTWARTE    

Piwne ciekawostki: najdroższe piwa świata

Jesteście ciekawi jakie piwa są najdroższe na świecie i czemu?
Zapraszamy do lektury:
http://biznes.onet.pl/wiadomosci/handel/najdrozsze-piwa-swiata/07gdmy#.VhQ7kewZX7k.email

Piwny savoir-vivre. Jak nie wyjść na głąba?

Żeby nie sfrajerzyć się na degustacji ze znajomymi, trzeba przestrzegać pewnych zasad. Nazwijmy je piwnym savoir-vivre. Przychodzisz na „degustę”, a nie żadne żłopanie Toporków czy innych Pilsweiserów. Poważna mina, poczucie misji do spełnienia i chęć obwieszczenia światu, że oto właśnie wychyliłeś szklaneczkę zacnego trunku. Zero radości z picia. Sama powinność, obowiązek i twarde reguły. Nie wyjdź na głąba. Przeczytaj ten poradnik!

Piwo trzymasz w lodówce, pionowo, etykietą do przodu. Nie odklejaj ceny! Niech widzą, że przewaliłeś pół wypłaty na dwa RISy i IPĘ z małego amerykańskiego miasteczka w stanie Kentucky. Względnie może być to chłodna piwnica. Koniecznie nosisz ze sobą specjalną torbę na piwo, aby nie trzymać butelek brudnych łapskach. Żaden koszyk, ani – broń Boże – reklamówka

(czytaj dalej)

To jedno z najlepszych piw świata! Warzą je mnisi.

http://www.interia.tv/wideo-to-jedno-z-najlepszych-piw-swiata-warza-je-mnisi,vId,1278780

Źródło: Interia.

 

Akcyza na piwo o 160 proc. w górę [info z www.wyborcza.pl]

Nie lubimy Francuzów !!

"Francuzi chronią wino? Akcyza na piwo o 160 proc. w górę. Belgowie są wściekli

 

Belgijscy browarnicy przygotowują skargę do Komisji Europejskiej, oburzeni na francuski rząd, który podniósł w tym roku podatek akcyzowy na piwo nawet o 160 proc., ale nie zmienił stawek podatkowych na wino. To dyskryminacja piwa - uważają Belgowie.
Wprowadzony na początku 2013 r. we Francji wyższy podatek dotyczy wszystkich piw, które sprzedawane są na terenie tego kraju - zarówno tych produkowanych nad Sekwaną, jak i importowanych z zagranicy.

- Francuski rynek piwa jest w kontrolowany przez holenderskie, duńskie oraz belgijskie browary i to w nie uderzył ten podatek. To problem swobody przedsiębiorczości gwarantowanej przez unijne prawo, dlatego wspólnie z inną organizacją zrzeszającą browarników,(czytaj dalej)

CYDR

Cydr, inaczej jabłecznik (franc. cidre, ang cider) – napój alkoholowy, przefermentowany sok z dojrzałych jabłek (niedoprawiany cukrem), o wyglądzie od mętnego po klarowny, o zawartości alkoholu 2-7%. Cydr odznacza się świeżym aromatem i lekko słodkawym, kwaskowo-orzeźwiającym smakiem jabłek, dobrze gasi pragnienie. Wytwarzany przez fermentację moszczu jabłecznego (Soku z jabłek przeznaczonego do produkcji cydru) w sposób zbliżony do produkcji piwa techniką górnej fermentacji. Jest on szczególnie popularny w Wielkiej Brytanii, północnej Francji, Belgii, Irlandii i Litwie. W ostatnich latach jest również produkowany na masową skalę w Polsce przez Warwin SA[1].

Prasa używana do produkcji cydru, wyspa Jersey

Dzieli się na cydry zwykłe (niemusujące), musujące (fr. cidre mousseux, ang. sparkling cider), oraz gazowane

(czytaj dalej)

Jak pić piwo, żeby nie mieć kaca?

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich miłośników złocistego trunku! Okazuje się, że istnieje bardzo prosty sposób na uniknięcie efektu dnia poprzedniego. Jak obronić się przed kacem? Sprawdzili to naukowcy z Uniwersytety w Bristolu.

U przeciętnego wielbiciela procentów kac pojawia się zwykle po wypiciu 1,5 g czystego etanolu na 1 kg masy ciała w czasie od 4 do 6 godzin. Dwie szklanki to dostarczenie organizmowi około 20 g alkoholu, więc dorosły mężczyzna o wadze 70 kg może spokojnie w tym czasie spożyć 10 półlitrowych kufli piwa. Przed wyjściem z kumplami po prostu wylicz swoją orientacyjną górną granicę.

Kiedy już znasz możliwości swojego organizmu, pora wybrać szklankę, z której będziesz pił. Angielscy badacze dowiedli, że picie złocistego trunku z prostego kufla może uchronić nas przed ubocznymi efektami

(czytaj dalej)

Piwo Roku 2012 wg BrowarBizu

Wyniki

 1. Piwa jasne dolnej fermentacji - do 13°BLG
  (liczba piw do wyboru w 2013 r.: 411 (+26%) / z czego głosy zostały oddane na 172 różne piwa)
  1. Ciechanów, Ciechan Lagerowe (1048,00) - MAMY
  2. Widawa, Premium Lager (263,00)
  3. Ex aequo: Kormoran, Jasne Mocno Chmielone | Ciechanów, Ciechan Wyborne Niepasteryzowane – MAMY (220,00)
  4.  
  5. Lwówek, Lwówek Książęcy (198,00)  - MAMY
  6. Ex aequo: Browar na Jurze, [Pinta] Pierwsza Pomoc | Lwówek, Wrocławskie (183,00)
  7.  
  8. Fortuna, Miłosław Pilzner (149,00) - MAMY
  9. Haust, American Lager (122,00)
  10. Zamkowy, Brackie (108,00)
 2. Piwa jasne mocne dolnej fermentacji - pow. 13°BLG
  (liczba piw do wyboru w 2013 r.: 229 (+17%) / z czego głosy zostały oddane na 109 różnych piw)
  1. Jabłonowo, (Manufaktura) Pils (719,00) - bywa
  2. Ciechanów, Marcowe (316,00)
  3. Ciechanów,

(czytaj dalej)

Czy piwo tuczy ?

To pytanie nurtuje wiele osób pragnących stracić na wadze lub pragnących utrzymać szczupłą sylwetkę, pozwalających sobie od czasu do czasu na drinka. Panuje wiele obiegowych i błędnych przesądów na temat piwa i jego wpływu na wagę (ewentualnie nadwagę). Spróbujemy je teraz przeanalizować.

 

Piwo a nadwaga

 

Powszechnie sądzi się, że piwo jest tuczące, ponieważ jest bardzo kaloryczne. Nie do końca jednak jest to prawdą, a nawet, wg niektórych badań, jest to twierdzenie całkowicie błędne. Piwo jest dość kaloryczne (zarówno ciemne, jak i jasne), ponieważ w ½ litra (puszka lub butelka) zawiera od 250 do ponad 300 kalorii. Kaloryczność piwa jest zależna od zawartości alkoholu (około 2/3 kalorii w piwie pochodzi z alkoholu)– zatem piwa mocniejsze są bardziej kaloryczne. Źródłem kalorii w piwie

(czytaj dalej)

Pszenica orkisz (Triticum spelta L.), zwyczajowo nazywana szpelcem lub orkiszem - gatunek zboża należący do rodziny wiechlinowatych. Popularna w średniowieczu, obecnie rzadko uprawiana.

Źródło: Wikipedia Wolna Encyklopedia.